Jetra so naš največji notranji organ in tudi največja žleza v našem telesu. So eden najpomembnejših organov v našem telesu, saj razgrajujejo maščobo , proizvajajo encime in ohranjajo vitamine, minerale in glikogen, čistijo kri in uravnavajo raven glukoze v krvi. Njihove funkcije ne more nadomestiti noben organ v telesu.
Pogosto se na njih sploh ne spomnimo, saj nam ne predstavljajo večjih težav, ker obolela jetra ne bolijo. Ker jetra ne bolijo so lahko tihi ubijalec, saj okvaro jeter ne moremo sami odkriti. Jetra ležijo v zgornjem desnem kotu trebušne votline, tik pod trebušno prepono in so edini človeški organ, ki ima izjemno lastnost, tako imenovano samoregeneracijo.
Če se odstrani del jeter, lahko drugi deli zrastejo nazaj v prvotno velikost in obliko. Jetra lahko izgubijo do četrtine svojih celic, preden nehajo delovati. Kljub vsemu pa je za jetra treba ustrezno poskrbeti, saj niso vsemogočna in ne morejo v nedogled prenašati našega »trpinčenja«. Motnje njihovega delovanja opazimo šele, ko smo jih dodobra obremenili. Zato moramo biti še posebej pozorni na sledeče znake, ki nas opozarjajo na preobremenjenost jeter.
Simptomi zamaščenih jeter navadno potekajo po fazah in v prvi fazi se pojavijo:
– občutek neprestane utrujenosti tudi pri minimalnem fizičnem naporu
– pogosti glavoboli, ki se pojavijo v ozadju očesa
– napihnjen trebuh oz. nabiranje maščob okoli trebuha
– občasne bolečine v trebuhu
– občasna rahla bolečina na desni stani tik pod rebri
– poveča se potenje, ker telo izloča toksine, ki jih jetra ne morejo obdelati
– temen urin
Kasneje se pojavijo še drugi simptomi:
– nenadna izguba telesne teže ali povečanje telesne teže okoli pasu (močno napihnjen trebuh)
– težave s prebavo ( driska ali zaprtje), ki jo spremljajo napihovanje in občasne slabosti ter bruhanje
– pogosti vetrovi
– težave s kožo: alergije, srbež kože, izguba sijaja in zdrave barve kože
– tiščanje pod desnim rebrnim lokom, kar kaže na to, da so jetra povečana
– povišane vrednosti holesterola in trigliceridov v krvi
– povišan oz. visok krvni tlak
– modrice po telesu
– bolečina v vratu ali hrbtu
– Bolečine v sklepih in mišicah
– slab zadah iz ust
– hormonsko neravnovesje
– otekanje oz. zadrževanje tekočine v nogah, sklepih in stopalih
– zmedenost ali motnje v spominu
– rumene beločnice oči in porumenelost kože
Faze simptomov maščobnih jeter
Simptomi prve faze se pokažejo, ko se maščoba kopiči v jetrih brez vnetij.Nadaljnje kopičenje maščob v jetrih pa vodi v vnetje jeter iz katerega se lahko razvije rak, ciroza ali odpoved jeter.
Vzroki zamaščenih jeter
Obstaja veliko dejavnikov, ki lahko povzročijo zamaščenost jeter:
– pretirana količina uživanja zdravil ali nepravilna kombinacija zdravil
– nezdrava prehrana
– povečana telesna teža
– povišana raven maščob v krvi
– diabetes– hitro hujšanje
– uživanje večjih količina alkohola
– premalo gibanja
Povsem zmotno je misliti, da zamaščena jetra povzroča samo alkohol. Alkohol je samo eden izmed dejavnikov, ki lahko povzroči zamaščenost jeter. Vse več je tudi nealkoholne zamaščenosti jeter. Jetra, ki so ovita v maščobni obroč vsekakor ne morejo pravilno razstrupljati telesa in s tem se začnejo težave.
Kadar ne gre za zamaščenost jeter zaradi alkohola so ogroženi predvsem tisti, ki imajo povišane vrednosti holesterola v krvi in preveliko telesno težo, pri čemer se jim maščevje nabira predvsem okrog trebuha, ljudje s slabimi prehranjevalnimi navadami, tisti, ki popijejo preveč alkohola in se premalo gibajo. Pozorni moramo biti predvsem na to, da se težav z obolelimi jetri običajno sploh ne zavedamo, saj jetra ne bolijo.
Najpogostejše bolezni jeter so:
– ciroza jeter
– rak jeter
– Hepatitis ( A, B, C, D, E, F in G)
Znan je tudi tumor na jetrih. Znak za tumor na jetrih je lahko bolečina, ki se pojavi v desni rami. To je tako imenovana prenesena bolečina, ki pa v principu izvira iz jeter.
Kaj škodi jetrom?
Na jetra vpliva vse kar pojemo in popijemo. Pogosto uživanje mastne in ocvrte hrane, prenajedanje, pitje večjih količin alkohola in kave ter nepravilna in čezmerna uporaba zdravil ( na primer paracetamol ) so največji krivci za bolezni jeter. Nepravilna prehrana ( premastna hrana, hitra in industrijsko predelana hrana, pogreta hrana ), ter uživanje alkohola, še posebno v kombinaciji s stresnim načinom življenja, zelo obremenjuje jetra.
Bolezni jeter spadajo med najpogostejše bolezni in so na 10. mestu pri vzrokih za smrt. Zamaščena jetra so med najbolj zaskrbljujočimi zdravstvenimi težavami sodobnega časa. Včasih so bolezni jeter vedno pripisovali alkoholikom, danes pa tiči glavni vzrok za zamaščenost jeter v preobilnem prehranjevanju in uživanju preveč maščob ter debelost.
Vsekakor se jetra ne zamastijo samo zaradi mastne hrane, saj jih najbolj zamasti procesirana hrana, klobase, preobilica sladkorja, sladke pijače, dolgotrajno uživanje sintetičnih zdravil, mednje prištevamo tudi kontracepcijske tabletke. Res je, da se jetra sama obnavljajo, vendar ni mogoče pričakovati, da se bodo obnovila v nekaj tednih, če smo jih pred obremenjevali več mesecev ali celo let. Jetra za razmastitev in obnovo dokazano potrebujejo tri mesece.
Če ste se našli med simptomi obolenja oz. zamaščenosti jeter, je razlog za preplah odveč. Res je, da zamaščenost jeter lahko povzroči resne zaplete in celo vodi v odpoved jeter pa vendar, če prepoznamo simptome zamaščenosti pravočasno, si lahko še vedno pomagamo in izboljšamo stanje.
Za izboljšanje stanja pa je dovolj, da spremenite:
-prehranjevalne navade
– izgubite odvečne kilograme
– dodate telesno aktivnost
Če so vas simptomi zmedli, se posvetujte z zdravnikom. Zdravnik lahko na podlagi krvnih preiskav ugotovi ali so vaši simptomi slabega počutja res odraz zamaščenih jeter.
Kommentare