Verjetno niste vedeli, da je naš obraz ogledalo zdravja. Naš obraz nam resnično pove kakšnega zdravja smo. Če sumite, da z vašim zdravjem ni vse tako kot mora biti se poglejte v ogledalo in izvedeli boste….
KOŽA
Suha koža
Suha koža, ki se lušči je znak pomanjkanja esencialnih maščobnih kislin, ki jih je potrebno vnesti v vsakdanjo prehrano, saj jih naš organizem ne more sam proizvajati, so pa nujno potrebne za normalno delovanje človeškega telesa.
NASVET: Povečajte vnos esencialnih maščobnih kislin v prehrano s pomočjo nenasičenih rastlinskih olj, raznih rib kot so losos, skuša, tuna, mečarica, morski pes, postrv, sardine. Vključimo lahko tudi več mlečnih izdelkov kot so mleko ali mlečni izdelki…
Madež na koži
Če imate madež na obrazu ga je potrebno redno kontrolirati. Kakršnakoli sprememba v velikosti, barvi ali srbečica so lahko znak kožnega raka. Velika večina kožnih madežev je nedolžnih, a tisti, ki nenadoma zrastejo, so neenakomerno obarvani ali zelo temni, hitro rastejo ali pa so v obliki kraste, ki se nikoli povsem ne zaceli, so nevarni.
NASVET: Če opazite kakršnekoli spremembe se takoj obrnite na vašega zdravnika.
Bleda koža
Če je koža na obrazu bleda, nam nakazuje slabokrvnost in pomanjkanje železa v telesu. Da ne bi prišlo do pomote, preverite še kakšne barve je notranjost spodnje veke. Kadar gre za anemijo oz. slabokrvnost je barva notranjega dela veke bleda, drugače pa je normalno rozaste barve. Do pomanjkanja železa v telesu pride zaradi različnih vplivov kot so: prehitra rast, nosečnost, kronična krvavitev v primeru določenih bolezni itd.
NASVET: Anemiji se lahko izognemo na ta način, da na jedilnik dodamo veliko sveže zelenjave, rdeče meso, ribe in stročnice. Ob obroku si privoščite sveže stisnjen sadni sok, saj vitamin C pospešuje absorpcijo železa.
USTNICE
Suhe in razpokane ustnice
Suhe in razpokane ustnice lahko kažejo na pomanjkanje vitamina B2, vnetje sluznice ali pa celo alergijo na rdečilo za ustnice.
NASVET: Na jedilnik dodajte hrano bogato z vitaminom B2 kot je mleko, drobovina in zelenjava.
Pomodrele ustnice
Pomodrele ustnice so znak pomanjkanja kisika v krvi, kar lahko pomeni nepravilno delovanje in blago popuščanje srca, lahko pa so tudi znak pljučnih ali srčnih bolezni.
NASVET: Takoj se obrnite na vašega zdravnika.
NOS
Dermatitis
Dermatitis na ali ob nosu navadno nakazuje na pomanjkanje cinka v organizmu.
NASVET: Uživajte čimveč rdečega mesa,morske hrane in žitaric.
OČI
Rdeče beločnice
Rdeče beločnice oči so najpogostejša težava in v večini povsem nenevarna pa vendar skrb ni povsem odveč. Če imate beločnice nenehno rdeče je to lahko znak visokega pritiska ali celo diabetesa, vnetje sluznice ali pa alergijskega konjunktivitisa.
NASVET: Obrnite se na vašega zdravnika.
Beli krog okoli šarenice
Beli krog okoli šarenice je lahko tudi znak povišanega holesterola ali pa celo srčnih težav.
NASVET: Preverite vašo vrednost holesterola v krvi in naročite se na pregled srca.
Suho ali razdraženo oko
Suho ali razdraženo oko je pogost pojav pri ženskah, ki prehajajo v menopavzo. Vzrok so motnje ravnovesja vode v telesu zaradi hormonskih sprememb.
NASVET: Najprej lahko uporabite kapljice za oči in kasneje se le odločite za obisk zdravnika, da lahko izključite težave s ščitnic
OBRVI
Obrvi, ki se tanjšajo
Obrvi, ki se tanjšajo so lahko znak motnje delovanja ščitnice, posledica stresa ali hude bolezni, nosečnosti ali pa drugih večjih življenjskih sprememb. Obrvi se pričnejo tanjšati običajno šele tri mesece po dogodku, ki ga je sprožil.
NASVET: Če imate probleme s ščitnico se obrnite na vašega zdravnika.
UŠESA
Zatrdline na ušesih
Če se na zunanjih robovih ušes pojavijo zatrdline je lahko to znak putike ali pa povečano raven sečne kisline.
NASVET: Izogibajte se alkohola in hrane, ki vsebuje veliko količino purina, saj se le ta ob uživanju v organizmu spremeni v sečno kislino. Obrnite se tudi na vašega zdravnika.
JEZIK
Rdeč in bolan jezik
Rdeč in bolan jezik je znak megaloblastne anemije zaradi pomanjkanja vitamina B12 ali pa folne kisline, lahko nakazuje celo na vneto grlo ali pa na vrsto anemije, ki je prisotna kadar nam primanjkuje železa v telesu.
NASVET: V prehrano vključite zeleno zelenjavo, ki je bogata s folno kislino, na primer zelena solata, špinača, brokoli ali pa brstični ohrovt. Človeški organizem ne more sam proizvajati folne kisline, zato jo mora pridobiti s hrano. Večje količine floata se nahajajo tudi v cvetači, fižolu, grahu, repi, sončničnih semenih in sadju (banane, jagode, grenivke, maline, pomaranče).
Kommentare